Operace ileostomie

K základním operacím, jejichž výsledkem je vývod z tenkého střeva nazývaný ileostomie, patří panproktokolektomie, celková kolektomie a přední resekce. Dle typu operace a diagnózy je pak výsledkem dočasná či trvalá ileostomie. Operace ileostomie se provádí pouze v nezbytných případech, kdy není jiného řešení.

Operace ileostomie – jednotlivé druhy

Panproktokolektomie

Při této operaci se odstraňuje celé tlusté střevo, konečník, anus (řiť) a svěrače. To se často provádí na ulcerózní kolitidy a familiární adenomatózní polypózy. Panproktokolektomie je odstranění celého tlustého střeva, konečníku a řitního kanálu. Následkem toho vznikne trvalý vývod, čili ileostomie. Prostor, kde je řiť a zbývající konečník bude po operaci zašitý.

 Operace ileostomie - panproktokolektomie

Celková kolektomie

Totální kolektomie se provádí na zánětlivé střevní onemocnění a rakovinu tlustého střeva. Má za následek úplné odstranění celého tlustého střeva nebo jen jeho části. Konečník je ponechán na jeho původním místě. Vývod může být buď trvalý, nebo dočasný.

 Operace ileostomie - celková kolektomie

Přední resekce

Tato operace se provádí u pacientů, kteří mají rakovinu střeva nebo divertikulární chorobu. Horní část konečníku se odstraní a zbývající část tlustého střeva je všita do zbývajícího konečníku. Ileostomie je obvykle vytvořena jen dočasně, aby umožnila léčbu střeva, a po vyléčení střeva bývá zase zanořena.

 Operace ileostomie - Přední resekce