cestování stomiků

Cestování stomiků

Cestování stomiků může být zcela bezproblémové. Je ovšem velice důležité se na cestu řádně připravit. Pokud máte namířeno do zahraničí, je potřeba cestu opravdu pečlivě naplánovat. Ať už se jedná o jednodenní či vícedenní dovolenou, vždy mějte u sebe malou cestovní taštičku s dostatečným množstvím stomických pomůcek.

Taštička by měla obsahovat: jednodílné nebo dvoudílné stomické sáčky s připravenou a již předstřiženou podložkou, odstraňovač lepu, toaletní papír nebo papírové kapesníčky, čistící a ochranné roušky, netkanou textilii a sáček, do kterého zabalíte použitý stomický sáček a vyhodíte. S takovouto výbavou si pak budete moci vyměnit či vyprázdnit použitý sáček na jakémkoliv místě s toaletou a umyvadlem. Jestliže cestujete leteckou dopravou, mějte vždy i v příručním zavazadle dostatek stomických pomůcek na více dní, kdyby se vaše zavazadlo ztratilo nebo zpozdilo.

cestování stomiků

Při cestování stomiků do zahraničí, je důležité plánovat dopředu. Zajistit si dostatek pomůcek a vhodné je i informovat o vaší cestě stomasestru. Ujistěte, že vám pomůcky budou doručeny v dostatečném předstihu před odjezdem na dovolenou. Cestování pro mnohé může také může přinášet stres, který má pak vliv na konzistenci vaší stolice. Proto by měli mít uživatelé uzavřených sáčků s sebou i nějaké výpustné sáčky pro případ, že by dostali průjem a uzavřené sáčky by jim nestačily. Kromě cestovní horečky a stresu může mít na stolici vliv i odlišné stravování. Obzvláště pokud máte namířeno někam dál než jen těsně za hranice naší republiky. Dodržujte pitný režim a v zemích, kde je třeba, pijte pouze balenou vodu.

Při cestách do zahraničí si také připravte malý slovníček pojmů týkající se stomie a péče o ní. Nejlépe v místním jazyce a v jednom světovém (angličtině či němčině). Zajistěte si takové cestovní pojištění, které nevylučuje cestování z důvodu již dříve známého zdravotního stavu nebo neobsahuje věkové omezení. Výhodou je také mít potvrzení o od lékaře, že máte stomii a nutně ke svému životu potřebuje stomické pomůcky. Potvrzení vám velmi usnadní hlavně prohlídky na letištích.