Operace urostomie většinou vždy bývá nevratná. Jedná se o vytvoření trvalé stomie, pokud má být močový měchýř odstraněn nebo ho již není možné používat.
Operace urostomie
Operace urostomie má hned několik možností, jakým způsobem může být provedena. Tyto způsoby včetně stručného popisu a výčtu základních důvodů k jejímu vytvoření jsou objasněny v následujícím článku.
Důvody vytvoření trvalé urostomie jsou:
- Rakovina močového měchýře
- Trauma (poranění) močového měchýře
- Neurologické poruchy
- Intersticiální cystitida
- Těžká inkontinence moči.
Urostomie může být provedena 3 způsoby:
- Uretrostomie
- Conduit – urostomie vyvedená tenkým střevem
- KOCK rezervoár (kontinens urostomie).
Urostomie vyvedená tenkým střevem (Conduit)
Močovody vedoucí z ledvin jsou vyvedeny pomocí tenkého střeva ven z břišní stěny. Z tenkého střeva je vyjmut malý kousek střeva, který je na jednom konci uzavřen a druhý konec je vyveden dutinou břišní ven. Na tento kousek tenkého střeva jsou napojeny močovody, což zabraňuje průniku infekce do močového ústrojí. Moč tedy vytéká ze stomie a je sbírána do urostomického sáčku s výpustným kohoutkem, který se nosí nalepený na břiše. Vaše střeva by touto operací neměla být nikterak ovlivněna a měli byste se vyprazdňovat obvyklým způsobem.
Uretrostomie
Na rozdíl od prvního způsobu vytvoření urostomie je uretrostomie mnohem menší než střevní vývody. U uretrostomie jsou na povrch břišní stěny vyvedeny přímo močovody. O uretrostomii je nutné velmi důkladně pečovat, jelikož močovody i ledviny se mohou velice snadno infikovat.
Kontinens urostomie
Kontinens urostomie je jediný typ urostomie, který nevyžaduje neustálé nošení stomických sáčků. Je zakryta pouze zátkou. Operace vypadá tak, že z části tenkého střeva je vytvořen jakýsi rezervoár, do kterého jsou svedeny močovody, a je zakončen vývodem. Shromažďování moči v „rezervoáru“ stlačuje na vývod, který díky tomu nemůže samovolně odtékat. Obsah se vypouští pomocí gumového katétru po 4 až 6 hodinách.