Otázky týkající se stomií

+ Přidat dotaz

Kolostomie a nazelenaly hlen z konecniku

24.09.2021
Dobry den. Je mi 45 let a jsem 7 tydnu po provedeni kolostomie z duvodu zhojeni defektu po rozsahlem perianalnim abscesu. Crohn i ulcer. kolitida byla vyloucena kolonoskopicky. Mam denne nutkani na stolici i 2x denne, kdy ze me odchazi bily obcas zeleny hlen. Je to normalni? Dekuji.

Odpověď

Dobrý den, nemusíte se obávat, je to úplně normální. Pro další konzultaci využijte naši zelenou linku. S pozdravem Karolina Weingärtner
Zpět do poradny

Výměna stomických sáčků

24.09.2021
Dobrý den, mohou oficiálně v zařízení soc. služeb, kde nejsou zdravotní sestry, vyměňovat stomický sáček na moč u klienta pečovatelky (pracovníci v přímé péči)?

Odpověď

Dobrý den, ano, můžete. S pozdravem Karolina Weingärtner
Zpět do poradny

dotaz

24.09.2021
dobry den.mam zavedenou oboustranou nefrostomiji.potrebovala bych poradit jestli existuji nejake univerzalni lepici pytliky aby me nemuseli vyset az po stehna i vis.pokud ano tak bych poprosila o vzorek.mam jeste kolostmiji takze je to fakt velika zatez pro me.po radiacni lecbe.diky za odpovf na muj imail.

Odpověď

Dobrý den, nabízíme urostomické dáčky standardní velikosti. Pro lepší komfort je nutné připojit noční sáček. Pokud máte zájem, rádi Vám naše produkty zašleme na vyzkoušení. Případně zavolejte na naši zelenou linku.   S pozdravem Karolina Weingärter
Zpět do poradny

Ileostomické sáčky Dansac

21.09.2021
Dobrý den,omlouvám se,že píšu asi nevhodně do této poradny. Potřebovala bych poradit- zbylo nám cca 8 krabic ileostomických sáčků - neotevřených,neproexpirovaných.Bohužel nemůžu je nikde udat - v nemocnici nemají zájem,z firmy Dansac se mi nikdo neozval,lékárna je nechce-opravdu se mi nechce je jen tak vyhodit,proto to zkouším přes Vaši poradnu./popř.mi stačí nějaký kontakt,kde bych je nabídla/rn Děkuji Linhartová /Chrudim/rn

Odpověď

Dobrý den paní Linhartová, nemocnice je brát nemůže. Osobně bych zkusila buď nějaký hospic anebo zdravotnické potřeby. S přáním hezkého dne Karolina Weingärtner
Zpět do poradny

Kolostomie a nazelenaly hlen z konecniku

20.09.2021
Dobry den. Je mi 45 let a jsem 7 tydnu po provedeni kolostomie z duvodu zhojeni defektu po rozsahlem perianalnim abscesu. Crohn i ulcer. kolitida byla vyloucena kolonoskopicky. Mam denne nutkani na stolici i 2x denne, kdy ze me odchazi bily obcas zeleny hlen. Je to normalni? Dekuji.

Odpověď

Dobrý den, určitě bych kontaktovala svého lékaře, ten Vám poradí nejlépe.
Zpět do poradny

Jak často měnit stomický sáček?

21.07.2017
Dobrý den, tatínek má čerstvě operovanou kolostomii. Chtěla bych se zeptat, jak často mu mám sáček vyměňovat a jak?

Odpověď

Dobrý den, pokud používáte jednodílné uzavřené sáčky, máte limit zdravotní pojišťovny na dva jednodílné uzavřené sáčky denně. Pokud je tatínek čerstvě po operaci, může mít zpočátku jednodílné výpustné sáčky. U těch Vám hradí zdravotní pojišťovna na každý den 1 kus. Obsah sáčku se dá snadno vyprázdnit spodní výpustí sáčku a zase uzavřít. U dvoudílných je to trochu jinak. Podložku sáčku vám pojišťovna hradí 1 kus na 2 až 3 dny a dle typu sáčku pak opět 2 kusy uzavřených a 1 kus výpustného sáčku na den. Při výměně sáčku použijte k snadnějšímu odlepení podložky sáčku odstraňovač lepu (130022), dále opatrně dočistěte okolí kůže čistícími rouškami (130021). Můžete stomii i opláchnout vodou a velmi jemně osušit kůži. Poté naneste bariérový film (chrání kůži a podporuje větší přilnutí lepící podložky sáčku) a nalepte sáček. Pro lepší přilnutí můžete před nalepením podložku sáčku trochu nahřát fénem. Nalepený sáček uhlaďte rukama a zkontrolujte, zda dobře drží.
Zpět do poradny

Stomie a sprchování

15.04.2017
Dobrý den, je možné se sprchovat i bez stomické pomůcky? Nebude stomii vadit voda? K.

Odpověď

Dobrý den, samozřejmě, že se můžete sprchovat i bez stomického sáčku. Při výměně stomických pomůcek je velmi důležité dodržovat hygienu. Dávejte pozor při osušení peristomální kůže, aby nedošlo k jejímu poškození.
Zpět do poradny

Výměna nočního sáčku

14.03.2017
Jak často se má měnit noční sáček u stomy ? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, noční sáček se mění podle potřeby, nejdéle však každý třetí den. Pokud se nechává déle, hrozí vzestupná infekce.
Zpět do poradny

Jsem krátce stomikem, mohu řídit auto?

02.12.2016
Dobrý den, jsem krátce stomikem a chci se zeptat, zda mohu řídit auto? Vladislav K., Praha

Odpověď

Dobrý den Vladislave. Nemusíte mít strach, stomici mohou bez obav řídit motorové vozidlo, ale vždy musíte mít vyřešenou funkčnost bezpečnostního pásu tak, aby nemohlo dojít k poškození Vaší stomie nebo funkčnosti stomických pomůcek. Dávejte si pozor, aby pás nestahoval Vaší stomii. Při delším cestování si nezapomeňte vzít s sebou dostatečné množství náhradních pomůcek.
Zpět do poradny

Můžu se s pomůckou/sáčkem sprchovat?

29.11.2016
Dobré ráno, jsem čerstvý urostomik. Zajímalo by mne, zda se mohu s nalepeným sáčkem sprchovat. Neodlepí se mi pak sáček? Jiří

Odpověď

Dobrý den Jiří, sprchovat se můžete bez obav se sáčkem i bez sáčku. Správně nalepený sáček velmi dobře drží i po sprchování.
Zpět do poradny

Splachovatelný sáček a jeho přilnavost při plavání?

10.11.2016
Dobrý den, měla bych na vás dotaz ohledně splachovatelného sáčku. Ráda bych si občas zašla zaplavat a bojím se, že by se mohl splachovatelný sáček rozpadnout ve vodě. Je možné, že by se sáček začal rozpadat, kdyby se do něj dostala voda? Moc děkuji za odpověď. Zdeňka A.

Odpověď

Dobrý den paní Zdeňko, můžete být naprosto v klidu i během koupání. Nová stavba splachovatelného sáčku umožňuje jeho uživatelům koupaní stejně tak, jako běžný uzavřený sáček. Vnitřní vložka sáčku je chráněna ještě vnějším sáčkem. Sáček se v bazénu nemůže začít rozkládat, jelikož zde není dostatečné množství bakterií, které by začaly sáček rozkládat. Biologický rozklad sáčku se měří na týdny a ne na hodiny, takže se nemusíte během plavání ničeho obávat.
Zpět do poradny

Dovolená u moře

05.11.2016
Dobrý den, babička je 3 roky po operaci UROSTOMIE a neví jestli s tím může jet k moři a koupat se v moři, a jestli na to koupaní potřebuje nějaké speciální sáčky (voděodolné?)Také jsme se chtěli zeptat jestli náhodou nevíte nějaký kontakt na STOMA SESTRU v Mostě. Děkuji Lidka

Odpověď

25. 05. 2016

Dobrý den paní Lidko, pokud babičce bez problémů urostomické sáčky drží, může klidně k moři jet, ale musí počítat s kratší životností systému. Urostomické sáčky firmy Welland Medical velmi dobře drží na kůži, jsou vhodné jak do sprchy, tak i na krátkodobý pobyt ve vodě, ale nedoporučuji dlouhodobý pobyt ve vodě. Potah urostomických sáčků je voděodolný. Doporučuji však po koupání sáček vyměnit, osprchovat se a vzít si nový. Kdyby měla maminka na sobě sáček celý den a noc, tak se může stát, že bude mít alergickou reakci z slané vody ve spojení s lepivou podložkou sáčku. Proto je vhodné sáček po vykoupání vyměnit a nechodit s ním celý den. Přidávám mobilní kontakt na stomickou sestru Bronislavu Kečerovou z Chomutova (kucerovabrona@seznam.cz, tel.: 474447317) nebo stomickou sestřičku ze Žatce Jarmilu Fungáčovou (jarmilus@seznam.cz, tel.: 777 720 841). V případě jakýchkoliv dotazů se lze obrátit i na mne (Irena Tyrnerová tel.: 737 587 486) nebo prostřednictvím linky zdarma na kolegyni Janu Aubrechtovou (aubrechtova@ja-zdravotnickepotreby.cz, tel: 739 082 762).
Zpět do poradny