Stravování dětí se stomií II

V předchozím článku byly uvedeny obecné účinky jednotlivých potravin na stravování dětí se stomií. Tento článek o stravování dětí se stomií doplňuje článek předchozí, který byl spíše obecnějšího řádů. Zde je uvedeno pár obecných rad a typů, které Vám mohou pomoci předejít komplikacím či potížím spojených se stomií Vašeho dítěte.

U stravování dětí se stomií je důležité každou novou potravinu vyzkoušet nejprve v malém množství a pak postupně přidávat nebo ubírat dle snášenlivosti. Zpočátku by bylo vhodné vést si seznam jídel, které Vašemu dítěti vyhovují a které nikoli. Pokud dítěti nějaké jídlo nevyhovuje, neznamená to, že už ho nikdy nebude moci jíst. Může se stát, že časem mu začne vyhovovat. Krátce po operaci je vhodné vypustit z jídelníčku vlákninu, která by mohla zablokovat střeva. Např. řapíkatý celer, pórek, chřest nebo brokolice obsahují dlouhá vlákna, která by mohla působit problémy. Proto se doporučuje tuto zeleninu oloupat a nakrájet na menší kousky, abychom snížili množství vláken.

Stravování dětí se stomií

Pokud máte v plánu navštívit přátele či někam vyrazit, dávejte pozor na konzumaci čerstvého ovoce. Ovoce totiž zvyšuje aktivitu trávicího systému. Oloupaná jablíčka, meruňky či broskve jsou lépe stravitelné a zanechávají méně zbytků než ostatní ovoce. Šťáva z celých pomerančů zase způsobuje méně problémů než konzumace celých pomerančů. Nejen dětským stomikům mohou způsobit problémy fazolové lusky, kukuřice, popcorn nebo sušené ovoce. Pro dětské stomiky není vhodné ani tučné maso, párky nebo vuřty byste měli omezit a dávat dítěti pouze občas. Co se týče sýru, jsou přírodní sýry hůře stravitelné než sýry tavené. Vaše dítě by je tedy nemělo konzumovat ve větším množství najednou. Podobné je to i s tvrdými ořechy, jako jsou mandle, lískové nebo vlašské ořechy, kdy se nedoporučuje sníst více než jednu hrst denně. Dbejte na to, aby Vaše dítě ořechy pečlivě rozkousalo. Produkci plynů a urychlení tělesných funkcí způsobuje koření a perlivé nápoje. Bublinky mohou způsobit pálení žáhy, nadýmání či říhání.

Průjem u dětí může být způsoben několika faktory. Může být následkem po podávání některých léků, chemoterapii, radioterapii, bakteriální či virové infekce, rozrušením, ale i stravováním. U stravování dětí se stomií je důležité dbát na pitný režim, doplňovat glukózu a soli, o které dítě přišlo a samozřejmě upravit stravování. Pokud nepomůže úprava stravy a průjem i nadále přetrvává, navštivte Vašeho lékaře.

Opačným problémem je zácpa, která může být způsobena nevhodným stravováním i nedostatečně rozžvýkanou potravou. Pokud Vaše dítě trpí zácpami, je velmi důležité, aby dodržovalo pitný režim. Pít by mělo i během jídla a jíst vícekrát denně menší porce. Můžete zkusit dát Vašemu dítěti dávat ráno před jídlem skleničku čerstvé pomerančové šťávy.

Stravování dětí se stomiíí II – urostomie

U dětských urostomiků je kromě vhodné stravy velmi důležitý pitný režim, kdy by mělo Vaše dítě vypít alespoň 2 litry tekutin (záleží také na věku). Dostatečné množství tekutin pak snižuje vznik močových infekcí. Velmi příznivě působí ovocné šťávy, zejména brusinková. Všeobecně u všech urostomiků je důležité udržovat udržovat kyselé pH moči mezi 5,5 až 5,0. Díky kyselému pH moči se tak předchází vzniku bakteriálních infekcí a tvorbě alkalických krystalů.

Stravování dětí se stomií II – ileostomie

Pro dětské ileostomiky je také velmi důležitý pitný režim a to kvůli velké ztrátě tekutin zapříčiněné absencí tlustého střeva. Ledviny se snaží kompenzovat ztráty tekutin, ale nikdy nedokáží nahradit tlusté střevo

Pokud Vás zajímají doporučené vhodné a nevhodné potraviny rozdělené dle druhu stomie, můžete si přečíst naše články o stravování kolostomiků, ileostomiků a urostomiků. I zde platí, že každý jsme jiný a vyhovuje mu něco jiného. Berte články pouze jako obecné doporučení. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému.

Další články